Lopata

Rýle a lopaty

 
 

Rýle a lopaty patria medzi základné záhradné náradie. V našej ponuke nájdete ako špicaté, tak aj rovné rýle. Okrem toho nechýbajú lopaty z hliníka, ocele, ale ani z plastu, alebo laminátu. Špeciálnu kategóriu potom tvoria najrôznejšie skladacie lopatky, ktoré sa hodia na drobné práce pri táborení. Poradíme vám, aké záhradné náradie je vhodné na daný účel.

Rýľ

Rýľ sa používa na skyprenie pôdy alebo na vyhĺbenie jám a drážok v zemi. Tvar rýľa, dĺžku násady a materiál, z ktorého sú diely vyrobené, určíme podľa predpokladaného použitia.

  • Rýle sa delia podľa tvaru pracovnej hrany na rovné a špicaté. Horná časť rýľa je opatrená nášľapnou plochou, ktorá by mala byť dostatočne veľká a ak je to možné nekĺzavá.
  • Na výrobu rýľov sa používajú rôzne typy ocele. Oceľ môže byť v antikorovej úprave, väčšinou je kalená a niekedy aj legovaná na zvýšenie tvrdosti a pružnosti. Záhradný rýľ určený na občasnú prácu môže byť vyrobený z menej odolného materiálu, ak však plánujeme časté použitie v ťažkom kamenistom teréne, je potrebné zvoliť si kvalitný rýľ.

Špicatý rýľ

Špicatý rýľ má pracovnú hranu v tvare písmena V. Tento typ rýľa sa hodí najmä pre tvrdé a kamenisté pôdy. Jeho hrana ľahko presekne korene a prenikne medzi kamene. Dá sa použiť na prácu v záhradách i na stavbách. Špicatý rýľ nie je vhodný na terénne úpravy, ktoré vyžadujú rovné dno výkopu.

Rovné rýle

Rovné rýle majú pracovnú hranu bez zašpicatenia. Dajú sa použiť pri záhradných aj stavebných prácach. Rovné rýle sa hodia skôr do terénu bez kamenia. Pri výkopových prácach naberú viac materiálu ako rýle špicaté a výkop má rovnejší tvar.

Násady na rýle

Násady na rýle môžu byť pevnou súčasťou nástroja, alebo vymeniteľné. Vyrábajú sa z kovu, dreva a rôznych typov plastov a laminátov. Na konci násady je umiestnené držadlo v tvare písmena T alebo Y, kvôli lepšiemu uchopeniu rýľa. Násada na rýľ môže byť rovná, alebo ergonomicky tvarovaná. Dĺžka by mala zodpovedať výške pracovníka. Vyrábajú sa aj násady s regulovateľnou dĺžkou.

Lopata

Lopata sa používa na premiestňovanie rôznych sypkých materiálov a na úpravu terénu. Na uchopenie lopaty slúži násada, ktorá môže byť pevná alebo vymeniteľná. Lopaty sa vyrábajú z oceľového plechu, z hliníka a z rôznych druhov plastov.

Oceľové lopaty

Oceľové lopaty sa vyrábajú z plechu, ktorý môže byť nehrdzavejúci a tvrdený kalením, prípadne legovaním a podobne. Tvar môžu mať rovný alebo špicatý. Oceľová lopata sa hodí na použitie v stavebníctve, v záhrade a podobne. Jej výhodou je vysoká pevnosť a odolnosť. Môže mať vyššiu hmotnosť.

Hliníkové lopaty

Hliníkové lopaty sa hodia na naberanie ľahších materiálov. Sú odolné proti poveternostným vplyvom a majú nízku hmotnosť. Pri častom naberaní tvrdých materiálov sa hliníková lopata rýchlo opotrebuje.

Plastové a laminátové lopaty

Plastové lopaty sú určené skôr na občasné použitie . Hodia sa na naberanie ľahších mäkkých materiálov. Používajú sa ako lopaty na sneh do auta a podobne.

Kempingové lopatky

Kempingové lopatky sú určené na drobné práce pri táborení. Väčšinou majú malé rozmery a sú skladacie. Kempingová lopata môže byť kombinovaná s ďalšími nástrojmi, ako je pílka, sekera a pod. Väčšinou je uložená v puzdre, ktoré je možné zavesiť na opasok.

Násady k lopatám

Násady môžu byť vyrobené z dreva, kovu, alebo plastu. Niektoré násady sú zakončené držadlom, prípadne môžu byť teleskopické

Najpredávanejšie

lopata železná1
Lopata železná úzka s násadou
Skladom (4 ks)
Kód: 61052
 
€6,90
(€5,75 bez DPH)
lopata
Lopata Fe špicatá s násadou
Skladom (3 ks)
Kód: 0550018
 
€8,20
(€6,83 bez DPH)
al lopata velka 5413
Lopata AL veľká s násadou
Skladom (10 ks)
Kód: 0550012
 
€12,80
(€10,67 bez DPH)
AL lopata mala s nasadou
Lopata AL malá s násadou
Skladom (7 ks)
Kód: 0550010
 
€8,60
(€7,17 bez DPH)
4 položiek celkom
lopata železná1
€5,75 bez DPH
€6,90
Kód: 61052
lopata
€6,83 bez DPH
€8,20
Kód: 0550018
al lopata velka 5413
€10,67 bez DPH
€12,80
Kód: 0550012
AL lopata mala s nasadou
€7,17 bez DPH
€8,60
Kód: 0550010